تجهیزات صنعتی

  • ۰
  • ۰

مخزن اسید چیست و برخی از کاربردهای مخزن اسید را بشناسید.

مخزن اسید یکی از مخازن بسیار مهم در صنایع حساس شیمیایی ، پتروشیمی ها ، شرکتهایی دارویی و بهداشتی و ... می باشد. هرجا سخن از خورندگی سیال و یا واکنش پذیری بالای یک سیال در میان باشد قطعا باید به سراغ مخزن اسید برویم. نگهداری سیالاتی آنقدر واکنش پذیر بوده از پس هر مخزن با هر متریالی بر نمی آید. مخزنی که قرار است سیال خورنده را نگهداری کند، می بایست دارای ویژگی هایی منحصر به فردی ( به حیث عناصر تشکیل دهنده مخزن ) باشد تا جلوی خورندگی بدنه مخزن نگهداری را با عناصر تشکیل دهنده سیال بگیرد. مخزن اسید ممکن است تک جداره و یا برای ایمنی بیشتر بصورت روکش دار و دوجداره با یک جداره مهار ثانویه طراحی و تولید گردد. اما برخی از کاربردهای مخزن اسید به شرح زیر است :

نگهداری ساید سولفوریک

نگهداری اسید سیتریک

نگهداری اسید فسفریک

نگهداری اسید نیتریک

نگهداری هیدروکلریدریک

نگهداری سود سوز آور

نگهداری نفت و گاز و مواد پتروشیمی ها

نگهداری پسابهای صنعتی

نگهداری زباله های شیمیایی صنعتی

نگهداری مواد دارویی واکنش پذیر

نگهداری برخی از مواد شوینده های خطرناک

نگهداری مواد شیمیایی یخ زدا اعم از پروپیلن گلیکول

و ...

اگر با کاربرد و طیف سیالاتی که در مخازن اسید نگهداری می شوند، آشنایی ندارید بهتر است با کارشناسان فنی شرکت پایپ گستر تماس بگیرید و اطلاعات لازم در ارتباط با سیالی که در محیط کاربری خود نگهداری می کنید را در اختیار مشاورین ما قرار دهید تا این عزیزان شما را در جهت انتخاب مناسب مخزن ذخیره سازی راهنمایی کنند. مخزن اسید دارای حساسیت بالایی است به همین جهت می بایست تمام دانش مهندسی و فنی لازم در ارتباط با طراحی و تولید آن توسط تولید کننده مو به مو و با دقت و مطابق با استانداردهای جهانی رعایت و اجرا گردد. و این مسئله جز در سایه داشتن تجربه و دانش مهندسین و تکنسین های هر کارگاره و کارخانه میسر نمی باشد. گروه صنعتی پایپ گستر بیش از 30 سال است که در زمینه تولید مخازن نگهداری سیال در حوزه آب و فاضلاب و مواد صنعتی و شیمیایی مشغول به فعالیت می باشد. مخازن اسیدی تولید شده قابل حمل ( کانتینری) و ثابت ما به کشورهای آذربایجان ، ترکمنستان ، عراق ، پاکستان ، ارمنستان و ... ارسال شده است.

چگونه می توانم زباله های شیمیایی صنعتی را دفع کنم؟( مخزن اسید ویژه دفع زباله های بهداشتی )

زباله های شیمیایی اغلب محصول فرعی فرآیندهای صنعتی و تولیدی هستند. با توجه به وجود احتمال خطر آسیب به سلامت عمومی و محیط زیست، ایجاد یک سیستم مدیریت پسماند مطابق با مقررات زباله های خطرناک مهم است . مشاغلی که مواد شیمیایی ناشی از تولید زباله های صنعتی را در حجم زیاد ذخیره می کنند، معمولاً از یک شرکت دفع زباله برای جمع آوری مواد شیمیایی خطرناک استفاده می کنند. این متخصصان ضایعات را با خیال راحت پردازش می کنند و در صورت امکان مواد شیمیایی را بازیافت می کنند. شرکت دفع زباله اغلب به یک کد طبقه بندی زباله برای اطمینان از دفع و بازیافت صحیح نیاز دارد. در اینجا تولید کننده مخزن اسید ویژه دفع این زباله های صنعتی خطرناک و مخرب را تولید می کنند و در اختیار کارفرمایان قرار می دهند.

کاربرد مخزن اسید ویژه نگهداری مواد شیمیایی چیست؟

مخازن ذخیره مواد شیمیایی طیف وسیعی از کاربردها را برای مصارف تولیدی، ساختمانی، تجاری، کشاورزی، حمل و نقل و موارد دیگر دارند. مواد شیمیایی مایع ممکن است در اکثر محصولات موجود در قفسه از جمله پلاستیک، پوشاک، لوازم آرایشی و دارویی استفاده شود. همچنین از مواد شیمیایی برای ساخت قفسه، ساختن «فروشگاه» و کمک به حمل و نقل همه کالاها و خریداران استفاده خواهد شد. مواد شیمیایی مرکب رایج ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت هستند و کاربردهای متعددی خواهند داشت. در اینجا چند ماده شیمیایی رایج و برخی از کاربردهای آنها آورده شده است:

مخازن ذخیره یخ زداهای شیمیایی  :

مواد شیمیایی مختلفی را می توان به عنوان مایع یخ زدا استفاده کرد، اما معمولاً از پروپیلن گلیکول یا اتیلن گلیکول ساخته شده و با عوامل غلیظ کننده مخلوط می شود. بارش سنگین برف می تواند باعث بسته شدن فرودگاه و لغو پروازها شود و باعث از دست رفتن میلیون ها دلار درآمد خطوط هوایی در کشورهای توسعه یافته شود. فرودگاه های بزرگ بسیار نزدیک به ظرفیت کامل کار می کنند، به این معنی که حتی تاخیرهای کوچک در برنامه پرواز می تواند منجر به لغو پرواز شود. فرودگاه ها و خطوط هوایی باید مقادیر زیادی یخ زدا را آماده داشته باشند تا هم هواپیماها و هم باند فرودگاه ها را در یخ زدایی و یخ زدایی احتیاطی برای یخ و برف مستقر بپوشانند. تانک های یخ زدای شرکت پایپ گستر در ایران نیز در چنین شرایطی در بسیاری از خطوط هوایی بزرگ ایران از جمله فرودگاههای مهرآباد و ... از تانکرهای حمل مواد شیمیایی حاوی یخ زدای شیمیایی استفاده می کند.

مخزن اسید ذخیره سازی اسید هیدروکلریک :

شما می توانید شاهد حضور اسید کلریدریک در نوشابه ها و مواد نوشیدنی باشید که این  اسید کلریدریک علاوه بر کمک به هضم  غذا با تنظیم سطح pH در معده، کاربردهای صنعتی زیادی از جمله متعادل کردن سطح pH آب، غذا و داروها دارد. این در تولید فولاد در فرآیند تراشکاری استفاده می شود که در آن زنگ از سیم پیچ ها و ورق های فولادی حذف می شود. استفاده از اسید هیدروکلریک در تولید و فرآوری پی وی سی، باتری، لامپ، آتش بازی، چرم، نمک، شکر و تولید روغن آن را به یکی از پرمصرف ترین مواد شیمیایی تبدیل کرده است. اسید هیدرو کلریدریک به دلیل خاصیت خورندگی آن باید در مخازن پلاستیکی( مخزن اسید پلی اتیلن و یا پلی پروپیلن ) نگهداری شود.

مخزن اسید ویژه ذخیره سازی اسید سولفوریک :

تخمین زده می شود که حدود نیمی از اسید سولفوریک برای تولید کودهای فسفاته استفاده می شود. مانند اسید کلریدریک، اسید سولفوریک در تولید باتری و پردازش فلزاتی مانند آهن، مس و فولاد استفاده می شود. اسید سولفوریک همچنین برای "پاکسازی" ناخالصی های پتروشیمی استفاده می شود.

مخزن اسید ذخیره سازی اسید نیتریک :

بیشترین کاربرد اسید نیتریک در تولید کودهای نیترات آمونیوم است. با این حال، از آن برای ساخت محلول هایی برای تولید پلاستیک، الیاف مصنوعی و رنگ نیز استفاده می شود. اسید نیتریک در حالت خالص خود دارای اهداف دارویی از جمله به عنوان یک ماده سوزاننده برای از بین بردن زگیل است در حالی که نیترات آمونیوم به عنوان یک عامل انفجار در معدن استفاده می شود.

مخزن اسید  ذخیره سازی نیترات کلسیم :

نیترات کلسیم تا حد زیادی به عنوان کود نیتروژن در صنعت کشاورزی استفاده می شود. با این حال، کاربردهای دیگر شامل جلوگیری از بوی فاضلاب و تسریع گیرش بتن است.

مخزن اسید ذخیره سازی هیدروکسید سدیم :

هیدروکسید سدیم به عنوان سود سوزآور یا لیمو نیز شناخته می شود و یک ماده بسیار متنوع با طیف وسیعی از کاربردها است. برای تولید محصولات روزمره مانند کاغذ و صابون و همچنین محصولات دارویی مانند آسپرین یا ضد انعقادها استفاده می شود. همچنین به عنوان یک منبع ارزان قلیایی با کاربردهایی مانند تصفیه آب شهری برای کنترل اسیدیته و کمک به حذف فلزات از آب استفاده می شود.

مخزن اسید ذخیره سازی کلرید فریک :

فریک کلرید بیشتر در حذف ناخالصی ها از آب، در پیش تصفیه آب دریا قبل از نمک زدایی و در تصفیه فاضلاب استفاده می شود. کلرید آهن با عیار بالا یک کاتالیزور برای واکنش های شیمیایی فراهم می کند و در تولید بردهای مدار چاپی استفاده می شود.

مخزن اسید ویژه ذخیره سازی اتیلن گلیکول :

اتیلن گلیکول دارای کاربردهای تجاری و صنعتی از جمله به عنوان ضد یخ و خنک کننده است. همچنین می توان از آن به عنوان سیال انتقال حرارت برای گرمایش، در سیستم های تهویه مطبوع یا خنک کننده های صنعتی کمپرسورهای گاز استفاده کرد. اتیلن گلیکول همچنین به عنوان ماده اولیه در تولید الیاف پلی استر برای پوشاک و اثاثه یا لوازم داخلی استفاده می شود. فایبرگلاس برای تولید محصولاتی مانند وان حمام؛ و پلی اتیلن برای بطری ها یا حتی مخازن پلاستیکی.

مخزن اسید جهت ذخیره سازی مونو پروپیلن گلیکول :

مونو پروپیلن گلیکول معمولاً به عنوان مایع یخ زدایی به ویژه برای باند فرودگاه ها و هواپیماها استفاده می شود. این ماده شیمیایی همچنین در انواع محصولات آرایشی و بهداشتی از جمله مرطوب کننده ها، شامپوها، عطرها و صابون یافت می شود. برای نگهداری هر کدام از مواد شیمیایی ذکر شده در بالا می توانید به وب سایت پایپ گستر سربزنید و مخزن اسید مطمئن و کارآمد و ایمن با بالاترین کیفیت و بادوام را از این شرکت با قیمتی رقابتی خرید نمایید.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی